قبولی هوش مصنوعی ChatGPT در آزمون MBA

folder_openهوش مصنوعی
commentبدون دیدگاه
هوش مصنوعی ChatGPT

ربات هوش مصنوعی ChatGPT آزمون MBA مدرسه بازرگانی وارتون را با نمره B قبول شد.

ربات نویسنده و گفتگوگر هوش مصنوعی شرکت OpenAI موسوم به ChatGPT از زمانی که تحت حمایت شرکت مایکروسافت در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ برای عموم عرضه شد، به شدت خبرساز شده است. این ربات می‌تواند مفاهیم پیچیده علمی را تجزیه و تحلیل کند، شعر بسراید، داستان بنویسد، کد نویسی کند و حتی بدافزار ایجاد کند. در واقع فهرست توانایی‌های آن بی‌پایان است. گفتنی است که این ربات در همان هفته نخست عرضه، از یک میلیون کاربر عبور کرد و صف‌های انتظار برای گفتگو و استفاده از آن طولانی شد.

اکنون شرکت OpenAI نسخه پولی آن را منتشر کرده است. این نسخه که به عنوان «ChatGPT Professional» شناخته می‌شود، با اشتراک ۴۲ دلار در ماه در دسترس است. هوش مصنوعی ChatGPT حتی زنگ خطر را برای شرکت بزرگ گوگل نیز به صدا درآورده است. طبق گزارش اخیر نیویورک تایمز، گوگل اکنون قصد دارد از بیش از ۲۰ محصول جدید رونمایی کند و نسخه‌ای از موتور جستجوی خود را با ویژگی‌های ربات گفتگوگر در سال جاری به نمایش می‌گذارد.

دانش‌آموزان و دانشجویان از هوش مصنوعی ChatGPT برای انجام تکالیف خود استفاده می‌کنند. اکنون به نظر می‌رسد که می‌تواند آزمون‌ها را نیز بگذراند. کریستین ترویش، استاد دانشکده تجارت وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا، عملکرد ChatGPT را در یک آزمون MBA آزمود. او این ربات را در حوزه مدیریت عملیات که یکی از موضوعات اصلی MBA است، به چالش کشید. مقاله وی با عنوان «آیا ChatGPT می‌تواند از وارتون مدرک MBA بگیرد؟» منتشر شده است.

پاسخ‌های فوق العاده اما ضعیف در ریاضیات

ترویش بر اساس این آزمون متوجه شد که پاسخ‌های ChatGPT صحیح هستند و این ربات توضیحاتی عالی ارائه کرده است. با این حال، هوش مصنوعی ChatGPT در محاسبات نسبتاً ساده در سطح ریاضی کلاس ششم اشتباهاتی مرتکب شد که می‌تواند بسیار بد باشد.

ترویش همچنین خاطرنشان کرد که نسخه فعلی ChatGPT نمی‌تواند سوالات پیشرفته‌تر از تجزیه و تحلیل فرآیند را حتی اگر آنها بر اساس الگوهای نسبتاً استاندارد باشند، بررسی کند.

ترویش در مقاله خود آورده است که ChatGPT مهارت‌های قابل توجهی در رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات دارد که به طور گسترده در آموزش و آزمون دانشجویان MBA استفاده می‌شود. وی می‌گوید: با توجه به پاسخ‌های هوش مصنوعی ChatGPT و نتایج آزمون، من عملکرد آن را در سطح نمره B تا B- درجه‌بندی می‌کنم.

آیا ChatGPT می‌تواند سوالات آزمون طراحی کند؟

ترویش به همین جا بسنده نکرد. او می‌خواست بداند که آیا ChatGPT می‌تواند یک برگه سوال ایجاد کند یا نه.

وی می‌گوید: من تاکنون هزاران سوال طراحی کرده‌ام و گاهی احساس می‌کنم ذهنم را برای طراحی سوالات جدید خسته کرده‌ام. اما آیا می‌توانم بدین منظور به سراغ هوش مصنوعی ChatGPT بروم تا سوالات امتحانی جدید برایم طراحی کند؟

در نتیجه مشخص شد که سوالاتی که ChatGPT طراحی می‌کند، قابل قبول و کمی طنز هستند. ترویش گفت که این سؤالات به اندازه کافی خوب بودند که بتوان از آنها در آزمون‌های بعدی استفاده کرد.

پروفسور ترویش تأثیر ماشین‌حساب‌های الکترونیکی بر دنیای شرکت‌ها را با تأثیری که هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند بر حوزه دانشگاه و تحصیلات عالی داشته باشد، مقایسه می‌کند.

وی می‌گوید: قبل از معرفی ماشین‌حساب‌ها و سایر دستگاه‌های محاسباتی، بسیاری از شرکت‌ها صدها کارمند را استخدام می‌کردند که وظیفه آنها انجام دستی عملیات ریاضی مانند ضرب یا وارونگی ماتریس بود. بدیهی است که چنین وظایفی در حال حاضر خودکار شده‌اند و ارزشی که مهارت‌های مرتبط با آن داشت، به طور چشمگیری کاهش یافته است. به همین ترتیب، هر گونه خودکارسازی مهارت‌های آموزش داده شده در برنامه‌های MBA ما به طور بالقوه می‌تواند ارزش آموزش MBA را کاهش دهد.

اندرو کارولی، رئیس کالج بازرگانی SC جانسون در دانشگاه کرنل نیز همین موضوع را خاطرنشان می‌کند. او به فایننشال تایمز گفت: یک چیزی که همه ما به طور قطع می‌دانیم این است که هوش مصنوعی ChatGPT از بین نمی‌رود. در هر صورت، این تکنیک‌های هوش مصنوعی روز به روز بهتر و بهتر می‌شوند و مدیران دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها باید روی آموزش خود سرمایه‌گذاری کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا: قبولی هوش مصنوعی ChatGPT در آزمون MBA

کلمات کلیدی: chatgpt, OpenAI, هوش مصنوعی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up