آخرین مهلت ثبت نام اظهار نامه مالیاتی۱۴۰۲

folder_openرویدادهای مالی
commentبدون دیدگاه
اظهار نامه

در تمام جوامع، مالیات، یکی از منابع درآمدی دولت، محسوب می شود که از شهروندان، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، اخذ می شود.

یکی از مالیات هایی که توسط صاحبان مشاغل، اصناف و اشخاص حقوقی ( شرکت ها ) پرداخت می شود، مالیات بر درآمد است .

سال هاست که میزان مالیات بر درآمد به نحو خوداظهاری، مشخص می شود و صاحبان مشاغل، باید حساب درآمد و سود و زیان خود را هر ساله در قالب یک اظهار نامه مالیاتی به اداره مالیات، تقدیم نمایند. اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲ نیز می بایست، در تاریخ و مهلت تعیین شده، به صورت الکترونیکی، ثبت نام و ارسال شود، تا توسط اداره مالیات، مورد بررسی قرار گیرد و میزان دقیق مالیات، مشخص شود و مودی مالیاتی، مشمول جریمه های مربوطه نگردد.

به همین دلیل، در این مقاله، ابتدا، به مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 و تمدید آن پرداخته؛ سپس، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده ۱۴۰۲ و مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی را توضیح خواهیم داد.

مهلت ثبت نام و ارسال اظهار نامه مالیاتی 1402

همانطور که گفته شد، همه ساله، صاحبان مشاغل یا همان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی و شرکت ها می بایست، حساب سود و زیان و درآمد خود را، در قالب یک اظهار نامه، تقدیم اداره مالیات نمایند که به این صورت از تعیین مالیات، روش خود اظهاری، گفته می شود.

اما نکته ای که در این بین، بسیار حائز اهمیت است، آن است که، این اظهار نامه های مالیاتی، باید در مهلت قانونی تعیین شده، ارسال شود؛ در غیر این صورت، برای شخص حقیقی یا حقوقی مشمول مالیات بر درآمد، جریمه در پی خواهد داشت.

به طور معمول، هر ساله، طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، زمان ارسال اظهار نامه های مالیاتی، برای اشخاص حقیقی، تا 31 خرداد ماه هر سال مالیاتی و زمان ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی، در صورتی که پایان سال مالی آن ها اسفند ماه باشد، تا پایان 31 تیر ماه می باشد.

مهلت ثبت نام و ارسال اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده 1402

مطابق ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر ارزش افزوده، یکی از اقسام مالیات های غیر مستقیم محسوب می شود و به معنای مالیاتی است که، به تفاوت ارزش، میان قیمت واقعی کالا یا خدمات عرضه شده و کالا یا خدمات خریداری شده، تعلق می گیرد.

بر اساس این قانون، اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده، هر سه ماه یکبار و با پایان فصل، از سوی مشمولین این مالیات، به سازمان امور مالیاتی، ارائه می گردد، با این توضیح که مهلت ثبت نام اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده هر فصل، 15 روز پس از پایان آن فصل می باشد.

به عنوان مثال، مهلت ارسال اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماه زمستان سال گذشته، 15 فروردین ماه بود، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا و به منظور رعایت سیاست های فاصله گذاری اجتماعی، سازمان امور مالیاتی، مهلت ثبت نام اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده آن را تا 15 اردیبهشت ماه تمدید نمود.

مهلت ثبت نام و ارسال اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده 1402 طبق روال معمول باید در 31 خرداد ماه به پایان می رسید، با این وجود، این مهلت با مجوز از سوی شورای‌ عالی هماهنگی سران قوا، به‌مدت 10 روز دیگر تمدید شد. بنابراین اگر مودیان تاکنون موفق به تسلیم اظهارنامه خود نشده اند، می توانند در مهلت مقرر، نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نمایند.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

در بخش های قبل، مهلت ثبت نام و ارسال اظهار نامه مالیاتی ۱۴۰۲ و تمدید آن را بررسی کرده و در ادامه، مهلت ثبت نام و ارسال اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده 1402 را بررسی نمودیم. در این بخش، مهلت ثبت نام اظهار نامه مالیاتی را در مورد اشخاص حقوقی بررسی خواهیم کرد.

بر اساس ماده ماده 110 قانون مالیات‌ های مستقیم: «اشخاص حقوقی، مکلفند اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی، همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم‌ الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.»

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

در بخش های قبل، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 و تمدید آن را بررسی نمودیم و سپس، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده ۱۴۰۲ و مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی را بیان نمودیم. در این بخش، مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی را در مورد اشخاص حقیقی بررسی خواهیم نمود.

بنابر ماده 100 قانون مالیات‌ های مستقیم، اشخاص حقیقی مکلفند، اظهار نامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌ های شغلی خود را در یک سال مالیاتی، برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه، تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد، به اداره امور مالیاتی محل شغل خود، تسلیم و پرداخت نمایند.

سوالات متداول

1- مهلت ارسال اظهار نامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقیقی تا چه زمانی است ؟

مهلت ارسال اظهارنامه های مالیاتی۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده اما بر اساس سال گذشته، پیش بینی می شود برای اشخاص حقیقی تا 31 تیر ماه باشد که جزئیات آن در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

2- مهلت ارسال اظهار نامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقوقی تا چه زمانی است ؟

اشخاص حقوقی تا 4 ماه بعد از اتمام سال مالیاتی که در اساسنامه شرکت مشخص شده فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنند که جزئیات آن در مقاله آورده شده است .

3- عدم ارسال اظهار نامه های مالیاتی ۱۴۰۲ در مهلت تعیین شده چه عواقبی برای مودیان مالیاتی در پی دارد ؟

عدم ارسال اظهارنامه های مالیاتی ۱۴۰۲ در مهلت تعیین شده موجب جریمه و مجازات برای مودیان مالیاتی است که که جزئیات آن در مقاله بررسی شده است .

منبع:www.heyvalaw.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up